O nás

Bach-Collegium Praha je soubor sestávající z komorního orchestru a sboru (celkem asi 40 účinkujících).

Historie

Vznikl v roce 1982 a publiku se představil o rok později. Zakladatelem a dlouholetým dirigentem vokálně-instrumentálního souboru byl Doc. Vladimír Novák, který od počátku cílevědomě vytvářel osobitý projev Bach-Collegia Praha. Počínaje rokem 2007 předal Vladimír Novák vedení souboru ing. Jiřímu Mátlovi, který na jeho činnost navázal a dále intenzivně rozšiřuje repertoár a koncertní činnost tělesa. Členy souboru jsou profesionální hudebníci i zdatní amatérští vokalisté. Spojuje je hluboký zájem o hudbu minulosti, jejíž hodnoty se snaží zprostředkovat svým posluchačům. Na svých projektech soubor často spolupracuje i s předními českými sólisty a instrumentalisty.

Zaměření

Těžištěm zájmu ansámblu je interpretace duchovní hudby, zvláště pak kantát J. S. Bacha a díla starých českých mistrů Františka Xavera i Šimona Brixiho, zejména jejich dosud méně známé nebo nově objevené opusy. Stálé místo v programech zaujímají ovšem i duchovní díla J. Haydna, W. A. Mozarta, A. Dvořáka a dalších. Nebrání se však ani provádění hudby současné (např. premiéra Missy Festivy J. Bernátka v roce 2019). K pravidelným pořadům patří vánoční koncerty věnované výhradně české vánoční hudbě.

Koncerty

Bach-Collegium Praha koncertuje převážně v Pražských koncertních sálech a chrámech, ale často vyjíždí i mimo Prahu a za hranice České republiky. V posledních letech soubor vystoupil např. v Brně, Strakonicích, Lounech, v zahraničí např. v Lipsku nebo Budapešti.


  • Sbormistr

    Jiří Mátl, sbormistr a dirigent Bach-Collegia Praha, patří mezi výrazné osobnosti sbormistrovského umění u nás.